Materiały izolacyjne są stosowane w wielu aspektach związanymi z budownictwem. Zarówno w przemyśle, jak i budownictwie, izolacje są niezbędne po to, aby zagwarantować wyższe własności techniczne przedmiotów.

Zadanie dla izolacje techniczne może być wszelakie i zależne jest od materiałów czy urządzeń, jakie mają izolować. Tak na przykład wyróżniamy izolacje termiczne, akustyczne, ogniochronne, czy przeciwwilgociowe. Każde z tych materiałów do izolacji mają zastosowanie w budownictwie, zarówno w małych obiektach budowlanych, jak i przy wielkich inwestycjach przemysłowych.

Z produktów i form można wymienić na przykład maty izolacyjne czy papy izolacyjne. Ponadto otuliny na rury i wiele innych.

O konieczności stosowania izolacji nie trzeba nikogo przekonywać. Ważne jest, aby materiały do izolacji uzyskać od zaufanego dostawcy, który handluje tylko sprawdzonymi towarami pochodzącymi od renomowanych producentów, których produkty są znane na rynku budowlanym.

Warto dodać, że niewiele firm proponuje na rynku polskim izolacje morskie – są to izolacje o podwyższonych parametrach stosowane w stoczniach i poza nimi. Na ich produkcję trzeba mieć stosowne zezwolenia, a sama produkcja materiałów powinna być zgodna ze standardami unijnymi i stowarzyszenia morskiego.  Ze względu na specyfikę działania, są to materiały izolacyjne o charakterze przemysłowym, które mają konkretną specyfikę i zastosowanie.

Same materiały izolacyjne mogą być wykonane z różnych substancji. I tak na przykład mamy izolacje przystosowane na instalacje grzewcze i solarne – izolacje z polietylenu. Ponadto warto wspomnieć o izolacjach z wełny mineralnej, które stosowane są na wszelkiego rodzaju instalacje wodne, grzewcze i klimatyzacyjne. Do tego izolacje z kauczuku syntetycznego i wiele innych.

Termoizolacja

W przypadku konieczności zastosowania materiałów do izolacji termicznej, czyli popularnie termoizolacji, do wyboru mamy dwa główne produkty, które różnią się między sobą właściwościami: styropian i wełna mineralna. Wiadomo, że wełna jest produktem naturalnym, biologicznym, gdy styropian to sztucznie wyprodukowana rzecz. Właściwościami te dwa produkty również się różnią, na przykład wełna jest bardziej ogniochronna niż styropian, który wprawdzie ma właściwości samogasnące, ale jednocześnie szybko się pali i topi.  Styropian dodatkowo jest wiele lżejszy od wełny i doskonale sprawdza się przy lekkich konstrukcjach, a co za tym idzie montaż taki płyt ze styropianu również jest wygodniejszy.